TC VATANDAŞLARI İÇİN VERİ GÜVENLİĞİ – 2

EN GÜVENLİ MESAJLAŞMA PROGRAMI

İstisnasız en çok kullanılan anlık mesajlaşma programı WhatsApp olduğu için önce bununla başlayalım. WhatsApp güvenli mi? Hayır. Öncelikle WhatsApp’ın sahibi olan (aynı zamanda Facebook ve Instagram’ın da sahibi olan) Meta’nın kişisel verileri toplama, işleme, bunları başkalarıyla paylaşma konusunda berbat bir üne sahip olduğu herkes tarafından biliniyor. WhatsApp kullandığınız sürece telefon numaranız, rehberiniz, konumunuz, IP adresiniz başta olmak üzere TÜM kişisel verileriniz Meta tarafından depolanır ve işlenir. Üstelik Meta, bu verileri devletlerle paylaşmaktan da çekinmez. Mümkünse WhatsApp kullanmayı bırakın. Değilse, biraz olsa güvenli hale getirmek amacıyla; a) WhatsApp’ı kendi telefon numaranızla kullanmayın. İnternette sahte telefon numarası sağlayan hizmetler var. b) WhatsApp kullanırken mutlaka her zaman VPN de kullanın. c) Süreli mesajları herkesle açık tutun. İdeal süre 24 saattir. Yani 24 saat sonra mesajlar kendi kendine silinsin. Yine de çok gizli ya da yasal açıdan sıkıntılı bir şey yazdıysanız, karşı taraf okur okumaz her iki taraftan da silin. d) Bilgisayarda WhatsApp kullanacaksanız, masaüstü uygulamasını değil, tarayıcı uygulamasını (WhatsApp Web) tercih edin. e) Otomatik yedeklemeleri kapatın. f) WhatsApp’ı açmak için ayrıca bir şifre koyun. g) İki adımlı doğrulamayı açın.

Telefonunuzu/bilgisayarınızı ele geçirecek gözlerin her zaman ilk bakacakları yer WhatsApp olduğu için bu uygulamayı “honey pot” (bal tuzağı) olarak bulundurmakta ve birkaç önemsiz sohbeti buradan yürütmekte fayda var.

Telegram: Bir WhatsApp alternatifi olarak bir dönem epey popüler olmuştu. Çok kişi tarafından kullanılması bir alternatif olarak avantaj. Kayıt olurken telefon numarası istemesi ve doğrulaması eksi puan. Bunun için de yine sahte numara kullanabilirsiniz. Aslında Telegram da sanıldığı kadar gizlilik ve güvenlik odaklı değil, IP adreslerini saklıyor ve bunları paylaşmayacağına dair bir taahhüdü de yok. Bu yüzden Telegram kullanırken her zaman VPN de kullanın. Gizlilik ayarlarından “Numaramı kimler görebilsin?” seçeneğini “Hiç kimse” olarak ayarlayın, yine aynı ayarlar bölümünden “İletilmiş mesajlar” kısmını da “Hiç kimse” olarak değiştirin. WhatsApp’ta olduğu gibi süreli mesajları açık tutun ve gerekli mesajları okunur okunmaz elle silin. Bu uygulamaya da ayrıca bir şifre koyun.

Signal: En güvenli anlık mesajlaşma uygulamalarından biri. Tek dezavantajı az kişi tarafından kullanılması ve kaydolurken telefon numarası istemesi. Bunu da sahte numarayla atlatabilirsiniz. Kullanıcıların IP bilgilerini kaydetmiyor ve paylaşmıyor. Uygulamaya özel şifre belirleyin ve otomatik kaybolan mesajları açın. Ekran görüntüsü alınmasını gizlilik ayarları üzerinden kapatın, böylece konuştuğunuz kişiler yazışmalardan ekran görüntüsü alamaz.

Wickr Me: En güvenli anlık mesajlaşma uygulaması. Ne yazık ki neredeyse kimse bilmiyor ve kullanmıyor. 31 Aralık 2022’den sonra yeni kullanıcı kabul etmeyecek, bu yüzden bu yazıyı okuyorsanız elinizi çabuk tutun. (31 Aralık 2023’te de hizmete son verecek.) Kayıt olurken telefon numarası ve e-posta adresi gibi kişisel bilgiler istemiyor. Sadece bir takma isimle kayıt olabiliyorsunuz. Kesinlikle IP gibi verileri saklamıyor ve paylaşmıyor. Kaybolan mesajları ve mesajların okunduktan sonra otomatikman silinmesi özelliklerini açın, ekran görüntüsü alma iznini kapatın.

Session: Bir en güvenli anlık mesajlaşma uygulaması daha. Wickr Me gibi bilen ve kullanan çok çok az. Kayıt olurken telefon numarası ve e-posta adresi gibi kişisel bilgiler istemiyor. Kesinlikle IP gibi verileri saklamıyor ve paylaşmıyor. Ayrıca bağlantınız en az iki sunucu düğümü üzerinden geçtiği için takip edilmesi olanaksız. Kayıt olurken size karmaşık bir adres veriyor, kullanıcı adınız bu oluyor. Örneğin benimki 05ad128d1b4c49fef5dc46ea6ed0724f2f9571e4e47ad68e1eb6e361f68be3925b. Kaybolan mesajları açın ve ekran görüntüsü alınması iznini kapatın.

Konu hakkında diğer yazılarım:

EN GÜVENLİ WEB TARAYICI

EN GÜVENLİ E-POSTA HİZMETİ

EN GÜVENLİ VPN SERVİSİ

DİĞER GÜVENLİK İPUÇLARI